Biofilm vo vodovodnom potrubí

Ukážky z čistenia vodovodného potrubia
5. mája 2020

Biofilm je skupina mikroorganizmov - obvykle baktérie, huby alebo zmes mikróbov -, ktoré žijú v kolónii. Tieto mikróby spolu komunikujú a dokonca sa živia a chránia.Preto je veľmi ťažké ich odstrániť.


Všetky systémy distribúcie vody nakoniec vyvinú určitý typ biofilmu. Pretože biofilmy môžu chrániť patogénne mikroorganizmy (spôsobujúce choroby) pred dezinfekciou, môžu predstavovať hrozbu pre verejné zdravie. Biofilmy môžu tiež odfarbiť vodu a spôsobiť problémy s chuťou a zápachom; nedávne výskumy sa zameriavajú na to, či biofilmy ovplyvňujú tvorbu dezinfekčných vedľajších produktov počas úpravy pitnej vody. Okrem toho korózia liatiny a tvárnej liatiny a tvorba biofilmu vzájomne urýchľujú formovanie biofilmu, čo prispieva k starnúcej vodnej infraštruktúre.

Biofilmy v potrubí pitnej vody

Keď sa mikroorganizmy kotvia na vnútorných povrchoch systémov na úpravu pitnej vody, skladovacích nádobach a následne distribuujú do vodovodných rozvodov , biofilmy sa stávajú potenciálnym zdrojom mikrobiálnej (tj „opätovného rastu“) kontaminácie vody. Medzi problémy verejného zdravia spojené s biofilmami patria Legionella v pitnej vode , Pseudomonas v zdravotníckych zariadeniach alebo vodovodných potrubiach alebo Mycobacterium na zubných klinikách . Vývoj biofilmu závisí od mnohých faktorov, vrátane teploty, zvyškových koncentrácií dezinfekčných prostriedkov, hladín živín, rýchlosti vody a období stagnácie, ako aj od materiálov potrubia. Neželezné rúry (ako PVC / HDPE / CPVC) nepodliehajú korózii , a tak eliminujú veľkú časť živnej pôdy na tvorbu biofilmu, ani tie však niesu celkom chránené aj tu sa dokáže pri dlhodobom usádzaní nečistôt biofilm prilnúť a začať sa rozvíjať.


Ako ochrániť moje vodovodné potrubie pred biofilmom/

Základom je samozrejme prevencia, aby sme čo najviac zabránili tvorbe biofilmu musíme eliminovať prísun nečistôt a usadenín do nášho vodovodného potrubia. Pomôžu nám v tom vhodne zvolené filtre na jemné mechanické nečistoty, čím menší počet mikrónov filter má tým je ochrana väčšia. Pochopiteľne za predpokladu , že filter aspoň raz mesačne vymeníme a nádobu dôkladne vydezinfikujeme, aby sa v nečistotách zachytených na filtri nezačal tvoriť biofilm. My odporúčame filtračnú vložku s hustotou 1mcr.

Predtým , ale odporúčame dezinfekciu vodovodného potrubia.

Pretože samotné dezinfekčné prostriedky nemôžu úplne eliminovať biofilmy, dezinfekciou dosiahneme zníženie hladiny živín , čo môže pomôcť znížiť ich rast. Zo skúsenosti vieme , že pred samotnou dezinfekciou je potrebné biofilm mechanicky narušiť, preto pred každou dezinfekciou použijeme metódu čistenia "voda-vzduch", kde voda výrivim spôsobom čistí nielen stred potrubia, ale aj jeho steny tak , aby sa biofilm čo najviac narušil a vyplachoval von z potrubia. Pri tomto procese zostáva veľa zákazníkov nepríjemne prekvapených nánosmi usadenín a biofilmov vypláchnutých z potrubia.


Keď už z výpustných miest vychádza voda bez usadenín je čas na napustenie dezinfekčnej látky. Tá s určitosťou zničí všetky zárodky baktérií, cýst, prvokov i vírusov ak sú prítomne. Narušením biofilmov a vyplachovaním usadenín sa totiž odhalia všetky tieto nežiaduce zdraviu škodlivé elemnty.
Ak chcete mať aj vy istotu, že do Vašej pitnej vody sa neuvoľňujú baktérie z biofilmov a usadenín v potrubí , neváhajte nás kontaktovať!

Radi Vám poradíme a pomôžeme . Nečakajte kým voda začne zapáchať odumierajúcimi baktériami alebo sa sfarbovať . Nezabúdajte, že prevencia je základom ochrany Vášho zdravia.