Profesionáli na jednotku! Mozno sa viacerí teraz zamyslíte, kolko pravdy sa skrýva v superlatívoch o profesionáloch na jednotku??? Nuz, ako zákazníci, ktorí zápasili s vodovodnými problémami, môzeme prehlásit, ze tých superlatívov bude nasledovat VELA. Prvým a hádam najcennejším superlatívom bol velmi ludský prístup dvoch absolútne zanietených milovníkov vody – Mariána (pán konatel) a Janky (verná pravá ruka a rozhladená chemicka). Uz prvotný telefonát bol zo strany Mariána absolútne pragmatický. Nasledovala obhliadka objektu a popísanie problému – nízky tlak vo vodovodnom potrubí. Aj ked vôbec nepoznáme vodárske remeslo, zo spôsobu, akým Marián s Jankou objasnili mozné nástrahy a riziká vzniknutého problému, nám bolo zrejmé, ze ide o seriózny záujem (2. superlatív). Samotného odstranovania problému sa nezhostil nikto iný, ako samotný tandem – Marián s Jankou (áno, cítate správne!). Boli perfektne pripravení a este lepsie vybavení (3. superlatív). Ved len pri rozoberaní komponentov v sachte boli vsetky dielce zvnútra prehnité. A to nehovoriac o zázracnom stroji (svetový unikát), ktorým kompletný systém prepláchli, vycistili a pomocou laboratórne vyvinutej látky vydezinfikovali. Navyse, vdaka tejto technológii doslova vystrelil z potrubia kamen o priemere takmer 1 cm, ktorý upchával jednu vetvu smerujúcu do záhradnej závlahy (4. superlatív). Na záver nainstalovali ochranné filtre, cím zastavili vniknutie podobných elementov (znecistenia, ciastocky, baktérie) do vodovodného systému (5. superlatív). Co dodat? Hádam len tolko, ze Marián s Jankou sú skutocní profesionáli na jednotku! Nielenze vodárskemu remeslu rozumejú, ale pravidelnými skoleniami a neustálym studovaním vodnej problematiky dodávajú svojej práci punc spickovej odbornosti. Velmi pekne im dakujeme a zeláme, aby nadalej napredovali poctivou prácou, pretoze tá má v dnesných casoch zlaté dno.
Pri našej práci sa nám čoraz častejšie stáva, že nájdeme v potrubí aj väčšie úlomky, ktoré znížia prietok vody na minimum alebo prietoku úplne zabránia. Tento problém však zväčša evidujeme tam , kde niesu na hlavnom vstupe vody nainštalované žiadne filtre. Na obrázku vidíte príklad jedného takéhoto úlomku. V tejto domácnosti mali šťastie a po pár hodinách sa nám podarilo tento úlomok kameňa z potrubia vypláchnuť. Nebolo to , ale ľahké bolo potrebné najprv lokalizovať problém. Našťastie naše dlhoročné skúsenosti nás naučili tzv. počúvať vodu pri našej práci a tak sme nakoniec miesto , kde tento úlomok kameňa zakotvil našli, so správnym postupom nastavenia stroja a prúdov vody, tento kúsok nakoniec vystrelil ako zátka rovno do našej nádoby. Vyčistili sme aj zvyšok potrubia v celom dome a prietok vody sa rapídne zvýšil.
Filtre na vodu ako základ pre čistú a zdravú vodu
Ešte pred samotným čistením sme na hlavný vstup vodovodného potrubia nainštalovali filter na vodu, aby sme si boli istý, že do vnútorného rozvodu vody už neprekĺzne žiadna nečistota. Používame len filtračné vložky na jemné nečistoty od 0,5 do 10 mikronov. Mnohým sa to môže zdať ako zbytočne jemná filtrácia. Keď však zákazníci vidia na vstupe ako rýchlo sa takýto jemný filter na vodu dokáže sfarbiť už pri prvotnom spustení vody, razom zmenia názor. Väčšina nečistôt a kalu sa pohybuje v rozmedzí od 0,5 do 10 mikrónov. Čim je filtračná vložka hustejšia tým je to teda lepšie. Ostáva už len pravidelne vymieňať filtračné vložky za nové. Ak chceme piť a používať skutočné čistú a nezávadnu vodu, musíme sa o filter svedomito starať a odsledovať si dobu, kedy je treba vložku vymeniť. U niekoho je to raz za mesiac u niekoho dva krát za mesiac, všetko závisí od kvality zdroja vody. Možno ste si teraz povedali "veď ja nemám studňu, moja voda je v poriadku aj bez filtrov". Opak je pravdou, napohľad totiž znečistenie voľným okom nevidíme hneď, to sa prejaví až po určitom čase keď sa kal dlhodobo usádza. Taktiež sa tento problém netýka len ľudí, ktorý používajú ako zdroj vody studňu.
Hoci máme na Slovensku veľmi kvalitnú pitnú vodu, je treba sa zamyslieť aj nad stavom vodovodných rozvodov ulíc a sieti. Rozvody vody starnú , mnohokrát evidujeme poruchy , kde potrubie na ulici praskne, alebo sa kus potrubia vymieňa lebo následkom korózie a starnutia materiálu sa opotrebovalo. Čo myslíte? Ako asi vyzerá vnútro takýchto vodovodných rozvodov? Čisté asi nebudú však?
Na obrázku môžete vidieť fotografiu filtrov u jedného z našich zákazníkov, fotografia je z roku 2018. Zákazník mal vtedy na hlavnom vstupe 3 filtre na vodu: nainštalovaný 50 mikronovy sietkovy umyvatelny filter - ako vidíte na obrázku po tom ako ním voda prechádzala ostala špinavá(viď prvá nádoba), 10 mikronový šnúrkový filter - aj po tomto filtri je voda v nádobe stále sfarbená (viď druhá nádoba), na záver keramický filter 0,33 mikrona - voda je konečne naozaj čistá(viď tretia nádoba) . Zákazník musel meniť a umývať tieto filtre každé dva týždne. V súčastnosti sú u tohoto zákazníka nainštalovane 2 filtre na vodu , oba s vložkou na jemné nečistoty 5 a 1 mcr.
Napili by ste sa zo špinavého pohára?
Ak by ste videli , že pohár, z ktorého sa chcete napiť vy alebo vaše deti čo by ste urobili ako prvé? Asi najčastejšou odpoveďou by bolo:" najprv by som ho opláchol, umyl". Pýtate sa čo má špinavý pohár spoločné s touto témou? Veľa, pretože aj vodovodné potrubie je svojim spôsobom náš pohár, alebo flaša, jednoducho niečo cez čo voda prejde vždy prv ako si ju nalejeme do pohára. Možno si poviete, že vaše potrubie je v čisté veď je nové , ale mysleli ste aj nato, že vaše nové potrubie sa napája na potrubie staré niekoľko rokov? Potrubie , ktoré už čo to "zažilo". V takomto potrubí sa množia nánosy hrdze, piesku, a kde tu aj nejaký biofilm.
Čo myslíte čo sa stane s vašim potrubím , keď sa zapojíte na pôvodne potrubie bez inštalácie filtra na jemné nečistoty ? Tlak , ktorý sa vytvorí pri spustení novej vetvy (tej vašej) spôsobi v hlavnom systéme podtlak, pri ktorom sa zo stien uvoľňuje hrdza , piesok, kal .... atď. Je to úplne normálne, že všetok takýto kal sa rozprúdi po celom Vašom novom rozvode vody. Možno sa teraz nahneváte a poviete si ako je to možné. Staré potrubia sú však niečo čo netrápi len Slovensko, ale celý svet , je totiž mimoriadne zložité, ak by sa mali začať tieto potrubia naraz všade vymieňať , naše ulice by boli rozkopané , odstávky vody by trvali večnosť. Narozdiel od mnohých krajín vo svete naša voda je stále pitná a je to pre nás veľké bohatstvo, preto sa musíme namiesto hnevu a lamentovania zamyslieť nad tým ako ochrániť to svoje potrubie, ako očistiť vodu , ktorá prejde všetkými tými špinavými zákutiami kým príde ku mne . Kým kedysi to vodári vôbec neriešili, (a povedzme si pravdu dodnes to rieši len málo z nich) dnes už máme na výber množstvo produktov na filtráciu vody. Stále sme , ale ako krajina vo filtrácií vody trochu ... dovolím si povedať v plienkach. Na trhu nám síce ponúkajú množstvo filtrov, množstvo úpravni vody, veľkých nekoľkolitrových nádob na zmäkčenie, odoberanie minerálov, dokonca nám vedia na požiadanie vyrobiť aj destilovanú vodu. Odvšadiaľ sa na nás vynárajú reklamy. No tomu všetkému chýba akýsi úprimný záujem o to čo skutočne obyčajný človek potrebuje.
... lebo byť tu pre ľudí, môcť poradiť a pomôcť je tou najkrajšou prácou
My sme sa rozhodli pre vlastný výskum a postupne sme zbierali skúsenosti s jednoduchým zámerom: ako pomôcť ľudom , aby si mohli vychutnávať pitnú vodu bez špiny , bez baktérií a zároveň z nej nestratiť minerály a živiny tak dôležite pre ľudské zdravie. Už to bude 5 rokov čo sa stále vzdelávame a študujeme vodnú problematiku. Posledné dva roky sme sa zamerali na štúdium vody v zahraničí, navštívili sme rôznych vedcov, ktorý sa vode venujú s neuveriteľnou zanietenosťou a so záujmom sme počúvali čo všetko táto napohľad pre ľudí samozrejmá tekutina dokáže človeku odovzdať , ak je chránená pred nežiaducimi účinkami. Naša služba sa začínala čistením vodovodných potrubí, neskôr dezinfekciou a rýchlo sme pochopili, že nemôžeme len tak odísť a nechať to čistučké potrubie len tak bez ochrany. Začali sme robiť rozbory vody , skúmať jej zloženie, zamýšľať sa nad tým čo všetko môže človeku vo vode uškodiť a ako pomôcť aj tam , kde je voda po rozbore úplne nepitná.
Hoci ako som spomínala trh je plný rôznych produktov na filtráciu vody, nenachádzali sme to čo potrebujeme naozaj nato, aby sme získali vodu, ktorá bude úplne ošetrená pred vstupom do vnútorného rozvodu. Tak sme sa rozhodli hľadať a dnes máme vytvorené portfólio mimoriadne kvalitných produktov pre našich zákazníkov, nieje ich veľa, ale sú rozdelené tak , aby stačili na každý problém. Dnes vieme zákazníkovi vyriešiť problém s tvrdou vodou bez toho , aby sme mu vzali z vody dôležitý vápnik a horčík, vieme už na vstupe zničiť vírusy a baktérie vo vode ak zdroj nevyhovuje, vieme zničiť prvoky, cysty a spory tam , kde ľuďom tieto malé potvorky spôsobujú vážne zdravotné ťažkosti. Vieme vodu zbaviť škodlivých chloritanov a vedľajších účinkov chlorovania, prefiltrovať mangán a železo za pomoci prírodnej živice bez vedľajších látok , vieme vodu ionizovať, oživovať a najlepšie je natom to, že nám nato stačí zopár produktov, ktoré sú kvalitné a zároveň niesu pre zákazníka finančne zaťažujúce. Pretože každý človek si zaslúži prijímať zdravie z vody.
Tešíme sa ak ste sa dočítali až sem a ďakujeme za Váš čas .
Ak chcete vedieť viac informácií o tejto téme , chcete poradiť alebo potrebujete riešenie pre Váš vodovodný rozvod , napíšte nám správu a my Vám radi odpovieme na otázky